filter_list Filter

Najchladnejšie miesta na svete: Kde sa nachádzajú a aké sú ich extrémne teploty

access_time 9.Október, 2023 remove_red_eye 3974

Zem je domovom mnohých zaujímavých prírodných javov a miest, vrátane tých, kde teploty klesajú na extrémne nízke hodnoty. Tieto oblasti sú známe svojou drsnou a nehostinnou klímou, ktorá vytvára jedinečné podmienky pre život. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najchladnejších miest na svete, kde sa teploty môžu pohybovať na úrovniach, ktoré človek len ťažko znáša.

Antarktída 

Antarktída je najchladnejším miestom na Zemi. Ide o kontinent, ktorý je obklopený oceánom a známy svojimi krutými zimami. Najchladnejšie miesto na Antarktíde je v miestnosti s názvom Vostok, kde bola zaznamenaná najnižšia teplota na svete - až -128,6 stupňa Celzia (-198 stupňov Fahrenheita). Toto miesto je tak extrémne, že ľudia tu nemôžu žiť dlhodobo bez špeciálnej výstroje a prípravy.

Sibír, Rusko

Sibír, obrovský región v Rusku, je známy svojimi drsnými zimami. Oblasť Ojmjakonu, ktorá sa nachádza v Sibíri, je jedným z najchladnejších osídlených miest na svete. Tu sa teploty v zime môžu pohybovať pod -50 stupňov Celzia (-58 stupňov Fahrenheita). Ojmjakon je domovom odvážnych obyvateľov, ktorí sa naučili prispôsobiť sa extrémnym podmienkam.

Barrow (Utqiaġvik), Aljaška, USA 

Mesto Barrow, teraz známe ako Utqiaġvik, sa nachádza na extrémnom severe Aljašky. Je to najsevernejšie osídlené miesto v Spojených štátoch a jedno z najchladnejších miest v Severnej Amerike. Teploty tu v zime klesajú pod -30 stupňov Celzia (-22 stupňov Fahrenheita), a počas polárnych nocí tu môže svietiť slnko iba niekoľko hodín denne.

Verchojansk, Rusko

Verchojansk, ďalšie mesto na Sibíri, je jedným z najchladnejších obývaných miest na svete. Boli tu zaznamenané teploty, ktoré klesali pod -67,7 stupňa Celzia (-89,8 stupňov Fahrenheita). Je to miesto, kde ľudia čelia nekompromisným zimám a žijú v krutých podmienkach.

Deqen De-Na Mu Cang-Chiang Plateau, Tibet 

Deqen De-Na Mu Cang-Chiang Plateau v Tibete je jedným z najchladnejších miest v Ázii. Teploty sa tu môžu klesnúť až k -40 stupňov Celzia (-40 stupňov Fahrenheita). V tomto horskom regióne sa ľudia musia vyrovnávať nielen s chladom, ale aj s extrémnou výškou a nízkym obsahom kyslíka v ovzduší.

Tieto najchladnejšie miesta na svete predstavujú prírodné divy, ktoré nám pripomínajú, aké rozmanité a nehostinná môže byť naše planéta. Ľudia, ktorí žijú v týchto oblastiach, musia byť extrémne odolní a dobre pripravení, aby sa vyrovnali s extrémnymi teplotami a podmienkami. Aj keď tieto miesta môžu byť pre bežného človeka neobyčajné, sú dôležitou súčasťou nášho sveta a jeho ekosystémov.

access_time 9.Október, 2023
INTERNETBANKING