filter_list Filter

Studené nohy, čo ich spôsobuje?

access_time 8.December, 2018 remove_red_eye 10409

Máte často studené nohy aj keď Vám nie je zima? Tento jav môžu mať na svedomí rôzne príčiny, poďme si ich prejsť:

  • Stres alebo úzkosť– telo reaguje tým, že začne do krvného obehu pumpovať adrenalín, čo spôsobuje zúženie okrajových krvných ciev a zníži sa prietok krvi do okrajových častí tela. Je to obranný mechanizmus tela, ktorým si šetrí energiu pre prípad, že v dôsledku stresovej situácie dôjde k zraneniam.
  • Problémy s krvným obehom– nedostatočnú cirkulácia krvi môže spôsobovať sedavé zamestnanie. Slabé prekrvenie nôh môže byť aj následkom fajčenia alebo vysokého cholesterolu.
  • Anémia – V prípade, že krv neobsahuje dostatočné množstvo funkčných červených krviniek, bunky v tkanivách nie sú dostatočne zásobované kyslíkom. Tento prípad môže byť spôsobený závažným ochorením, no niekedy pomôže zmena stravy. Prekrveniu prospeje železo, vitamín B12 alebo kyselina listová.
  • Cukrovka – Problémy s krvným obehom sa môžu vyskytnúť aj u diabetikov. Vysoká hladina cukru môže spôsobiť zúženie ciev a slabé prekrvenie tkanív. Pri nekontrolovanej hladine cukru môže prísť k poškodeniu nervov, ktoré vyústi do pocitu brnenia, pichania, znecitlivenia alebo pálenia nôh.
  • Nervové poruchy – Ochorenie alebo zranenie, pri ktorom došlo k poškodeniu nervov môže byť príčina studených nôh. Najčastejšie to býva dôsledok omrzliny, infekcie, ochorenia pečene, obličiek alebo genetiky.
  • Hypotyreóza – V prípade nedostatočnej funkcie štítnej žľazy sa objavia problémy s metabolizmom. Ten v organizme ovplyvňuje krvný obeh, tep a telesnú teplotu, preto sa problémy môžu prejaviť v podobe studených nôh. V tomto prípade sa zvyknú obhaviť aj ďalšie príznaky ako únava, priberanie alebo problémy s pamäťou.

AKO BOJOVAŤ SO STUDENÝMI NOHAMI

V prípade, že máte sedavé zamestnanie, mali by ste v priebehu dňa myslieť na pravidelné prechádzky. Pohybové aktivity pomáhajú obnoviť správnu cirkuláciu krvi v tele. Pomôžu tiež teplé kúpele nôh – ich efekt môže pretrvávať aj celý deň.

Ďalšou možnosťou sú vyhrievacie telesá. Tie môžu byť vo forme vyhrievaných ponožiek alebo vložiek. Ponožky sú určite lepšia voľba, lebo ich môžete použiť aj bez obuvi a zbavíte sa otravných káblov a batérii. Vyhrievané vložky však môžete používať výhradne v obuvi, takže asi nechcete sedieť večer doma v topánkach.

Ak sa Vám problém studených nôh často opakuje, mali by ste sa obrátiť na lekára. Existuje pravdepodobnosť, že ide o prejav závažnejšieho ochorenia. Niekedy však postačí úprava životného štýlu.

V prípade, že máte problém aj so studenými rukami, odporúčame prečítať si článok Studené ruky, čo ich spôsobuje?

access_time 8.December, 2018
INTERNETBANKING