filter_list Filter

Studené ruky, čo ich spôsobuje?

access_time 8.Október, 2020 remove_red_eye 10675

Vonku je príjemné jesenné počasie, no vaše ruky sú zamrznuté. Ak vám je táto situácia povedomá, máme pre vás informácie, prečo je tomu tak. V prípade, že nie je, patríte k tým šťastnejším. V chladnom počasí sú studené ruky bežným prejavom ľudského organizmu. Naše cievy sa pod vplyvom chladu zužujú, takže naše končatiny nie sú dobre prekrvené. Poďme sa však pozrieť na dôvody, ktoré možu spôsobiť studené ruky aj v teplejších mesiacoch.
 

Anémia

Termín anémia je zdravotný stav, ktorý sa vyznačuje nedostatočným fungovanim červených krviniek. Spôsobuje ju viacero faktorov - chronické choroby ako je napr. rakovina alebo krvné straty.

Každá červená krvinka obsahuje hemoglobín, na železo bohatý proteín. Ten sa viaže na kyslík v krvi a prenáša ho do buniek v celom ľudskom tele, ktoré potrebujú kyslík pre správne fungovanie. Bunky s nedostatočným množstvom červených krviniek nedostávajú kyslík, čo spôsobuje nedostatok energie v ľudskom tele a studené ruky.
 

Cukrovka

Milóny deti i dospelých na celom svete trpia cukrovkou inak nazývanou aj diabetes. Je to chronické ochorenie, ktoré nastane vo chvíli, keď vaše telo nedokáže vyrobiť dostatočné množstvo inzulínu alebo inzulín neplní svoju prácu.

Inzulín je hormón, ktorý produkuje pankreas a jeho hlavnou úlohou je regulácia hladiny cukru v krvi, teda glukózy. Glukóza prúdi v krvnom obehu a slúži ako hlavný zdroj energie pre bunky. V prípade nedostatku inzulínu zostáva glukóza v krvi, čo spôsobuje neefektívne fungovanie buniek a nedostatok energie. Príliš vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje krvné cievy a nervy, čoho dôsledkom sú studené ruky.
 

Sklerodermia

Toto slovo počujete pravdepodobne po prvý krat. V ľudskej reči znamená ochorenie, ktoré spôsobuje stvrdnutie kože spojivového tkaniva. Poznáme 2 druhy sklerodermie:

  • lokalizovaná - zvyčajne u detí a má vplyv iba na kožu
  • systémová - najčastejšie u dospelých žien a má vplyv na kožu a vnútorné orgány

Do dnešného dňa nebola odhalená presná príčina sklerodermie, no lekári sa domnievajú, že ide o autoimunitné ochorenie, ktoré sa vyskytuje, ak imunitný systém spôsobuje zápal, Tento zápal ma za následok zvýšenú produkciu kolagénu v koži a spojivovom tkanive, čo spôsobuje studené ruky a slabosť tela.
 

Addisonova choroba

Inak známa ako choroba, kedy nadobličky nedokážu produkovať dostatok hormónov. Tie sa nachádzajú tesne nad obličkami a produkujú adrenalín, noradrenalín a steroidné hormóny.

Nedostatok týchto hormónov spôsobuje množstvo príznakov, ako napríklad strata chuti do jedla, chudnutie, nedostatok energie a zníženie krvného tlaku. Nízky krvný tlak ovplyvňuje krvný obeh v rukách a nohách, čo vedie k pocitu studených rúk a noh.
 

Nedostatok železa

Príznaky ako krehké vlasy, lámanie nechtov a tiky v očiach môže spôsobovať nedostatok železa v organizme. Telo sa ho snaží vyrovnávať prostredníctvom krvného obehu, čo môže viesť k zmene nášho pocitu tepla a chladu.
 

Pravidelné užívanie liekov

Určité lieky ako napr. betablokátory, znižujú krvný tlak a môžu spôsobiť zúženie tepien v rukách. Tie môžu spôsobiť pocit studených prstov a rúk. Rovnaký vedľajší účinok majú často aj lieky na migrénu alebo proti bolesti.
 

Znížená funkcia štítnej žľazy

Ľudom so zníženou funkciou štítnej žlazy je častejšie zima. Dôvodom je, že štítna žľaza neprodukuje dostatočné množstvo hormónov, čo spomaľuje dôležité metabolické procesy. Zvýšenú citlivosť na chlad teda spôsobuje znížená funkcia štítnej žľazy.
 

Ako bojovať so studenými rukami?

Jasná odpoveď na túto otázku neexistuje. Ak máte príznaky niektorého z vyššie uvedených ochorení, určite odporúčame problém prebrať s vaším lekárom. Problém studených rúk však môžu vyriešiť aj kvalitné vyhrievané rukavice. Technológia ide rýchlym krokom vpred a v dnešnej dobe je na trhu množstvo modelov vyhrievaných rukavíc pre rôzne športy, ale aj voľný čas.

V prípade, že máte problém aj so studenými nohami, odporúčame prečítať si článok Studené nohy, čo ich spôsobuje?

access_time 8.Október, 2020
INTERNETBANKING