filter_list Filter

5 tipov ako si užiť zimnú turistiku

access_time 1.Marec, 2020 remove_red_eye 7303

Poznáte to. Len čo začne zima, vybehnete na hory a dúfate, že si opäť užijete parádnu dávku snehu. Ani vy si to neradi priznávate, že zima už dlhší čas nie je to, čo bývala? Prinášame vám tipy, ako si vychutnať hory aj počas zimy bez snehovej nádielky. Aj keď nie je terén pokrytý súvislou vrstvou snehu, mali by ste sa pripraviť na chlad, mráz a zimu. Nepodceňujte váš pobyt v horách a dokonale sa prispôsobte zimným podmienkam a zostaňte v suchu. 
 

Plánujte

Pred odchodom z domu urobíte najlepšie, ak si naplánujete trasu svojho výletu. Netreba zabúdať ani na časový plán. Stanovte si aspoň približný odchod a príchod domov. Myslite na to, že v zime sa skôr stmieva, preto sa nenechajte zaskočiť tmou a vyrazte na svoju túru radšej doobeda. Ak by ste aj napriek tomu chceli zažiť adrenalín a vyberiete sa do lesa pod rúškom noci, určite zvoľte miesta, ktoré dobre poznáte. 
 

Myslite na náhlu zmenu počasia

Slnko svieti, stúpate do kopca a postupne zhadzujete teplé vrstvy oblečenia. Ani si nestihnete uvedomiť, ako sa zrazu obloha zatiahla a prišiel dážď či snehová búrka. V takýchto prípadoch je pre vás ideálnym riešením mať plán B. Nič sa nestane, keď si hodíte do ruksaku oblečenie, ktoré vás zohreje a vy aj vďaka tomu budete môcť zostať v suchu. 
 

Nohy musia ostať v suchu

Ako sa obliecť na vysokohorskú turistiku? Ideálne riešenie zvolíte, keď si oblečiete viac tenkých vrstiev funkčného oblečenia, aby vám odev nebránil v pohybe. Chlad sa šíri zospodu, preto by v suchu mali ostať v prvom rade vaše nohy. Určite si na turistiku neberte nové turistické topánky, ktoré ste stihli vyskúšať zatiaľ iba v obchode, mohli by vás nepekne otlačiť. Veľkej obľube sa medzi milovníkmi hôr tešia rôzne typy ponožiek, ktoré vám zabezpečia teplé nohy aj v extrémnom počasí. Vyberte si kompresné, termo alebo vyhrievané ponožky. Kompresné ponožky sú všestranné a využijete ich pri rôznych športoch. Turisti ich preferujú najmä preto, že sa dokonale prispôsobia ľavej aj pravej nohe, sú protizápachové a ich šev je zošívaný ručne. Ak chcete mať nohy ako v bavlnke aj pri zimných športoch a často vás trápia studené nohy, určite by ste mali vyskúšať vyhrievané ponožky. Ešte ste o nich nepočuli? Nielenže sú vyrobené z príjemného materiálu, ale obsahujú kvalitné vyhrievacie teleso, ktoré udržuje chodidlo v ideálnej teplote. 
 

Zvoľte vhodné oblečenie a nepodceňujte ani doplnkovú výbavu

Zbaľte si so sebou to najdôležitejšie. Vhodná obuv, teplé oblečenie a turistické doplnky sú alfou a omegou pri návšteve hôr. Už od detstva nás mamy obliekali ako cibule. Pre pobyt v teréne by ste mali zvoliť rovnaký spôsob obliekania a navrstviť sa cibuľovým spôsobom od kvalitného termo prádla, cez termo-izolačnú a ochrannú vrstvu oblečenia. Keď sa zohrejete a bude vám teplo, nebudete mať žiadny problém postupne vyzliecť jednu vrstvu oblečenia. Nezabudnite si zbaliť aj náhradné oblečenie ako ponožky, čiapku, rukavice či termo oblečenie. Ak plánujete dlhší pobyt na studenom horskom vzduchu, vaše ruky sa vám určite poďakujú, ak si nezabudnete do batoha pribaliť aj vyhrievané rukavice. S takýmito tip-top rukavicami si užijete zimu naplno. Spomínate si na lyžovačky, kedy ste si takmer necítili prsty? Vyhrievané rukavice obsahujú vykurovacie teleso a tak budete mať ruky vždy v teple.

Šťastie praje pripraveným, a preto by ste nemali zabúdať ani na doplnkovú výbavu. Pred túrou si treba zostaviť zoznam vecí, ktoré by mali byť neodlúčiteľnou súčasťou vášho ruksaku.  Neberte si však príliš veľa vecí. Aj príliš ťažký batoh vie poriadne potrápiť každého turistu. Ak vás čaká náročnejšia túra, nezabudnite si k batohu pripnúť mačky, ktoré vám umožnia pohyb v ťažko dostupnom teréne. 
 

Zbytočne neriskujte

Ak už ste zvládli svoju prípravu na zimnú turistiku v horách, určite nepodceňujte hory ako také. Sú nevyspytateľné. Horskí záchranári denno-denne pomáhajú turistom, ktorí sa ocitli v nebezpečnej situácii a aj tým, ktorí zbytočne riskujú a vyhľadávajú vlastné trasy mimo turistických chodníkov. Nepreceňujte svoje schopnosti. Zbytočne neriskujte kvôli fotkám, ktoré by ste si chceli zavesiť na sociálne siete. Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. 

access_time 1.Marec, 2020
INTERNETBANKING